Nazwy kierunków studiów

Niestety, Pan Jan Grzenia z Uniwersytetu Śląskiego nie rozwiał moich wątpliwości, dotyczących nazw kierunków studiów (https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/zapis-nazw-przedmiotow-szkolnych-i-kierunkow-studiow;6429.html). Jak napisać: podręcznik adresowany do studentów kierunku zarządzanie i marketing? Czy po słowie kierunku dwukropek, a potem cudzysłów i nazwa kierunku pisana jak tytuł czasopisma? Dodam jeszcze jeden przykład: czy studia podyplomowe zarządzanie i marketing, czy studia podyplomowe: „zarządzanie i marketing”. Będę wdzięczna za dalsze wyjaśnieni.

Nazwy kierunków studiów, specjalności i specjalizacji akademickich są ZASADNICZO traktowane jako wyrazy/wyrażenia pospolite i zapisywane od małych liter. Nie ma także potrzeby ujmowania ich w cudzysłowy. W wyrażeniu podręcznik dla studentów kierunku zarządzanie i marketing (lub podręcznik dla studentów zarządzania i marketingu) nie ma konieczności użycia ani dwukropka, ani cudzysłowu. Może się również zdarzyć, że kierunek studiów będzie zindywidualizowaną nazwą marketingową. Wówczas – jako nazwa własna – będzie zapisywany od wielkich liter (w nazwach wielowyrazowych małą literą zapisujemy tylko spójniki i przyimki).

Problem z wyrażeniem *studia podyplomowe zarządzanie i marketing jest dwojakiej natury:

a) jeśli wyrażenie zarządzanie i marketing stanowi nazwę własną danego kierunku (indywidualna nazwa marketingowa), może być użyte w mianowniku, lecz wówczas wymagane jest użycie wielkich liter: studia podyplomowe Zarządzanie i Marketing, studia podyplomowe Logopedia Ogólna i Kliniczna (tak jak: kino Skarpa, restauracja Wiatr i Woda, opera „Straszny dwór”, epopeja „Pan Tadeusz”);

b) jeśli natomiast zarządzanie i marketing jest wyrażeniem pospolitym (nie stanowi nazwy własnej) konieczne jest ze względów poprawnościowych poprzedzenie go odpowiednim przyimkiem lub wyrażeniem przyimkowym, por. np. studia podyplomowe z zarządzania i marketingu, studia podyplomowe na kierunku zarządzanie i marketing.

Adam Wolański