Nazwy klubów sportowych

 

Nazwy klubów sportowych

14.10.2021

Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy odmiany nazw klubów sportowych. Często zdarza się, że nazwy takie składają się z kilku członów, np. nazwa tradycyjna + nazwa sponsora + miasto. Bywa, że nazwa tradycyjna i nazwa sponsora są w różnych rodzajach, np. Orlen Wisła, Betard Sparta, Pszczółka Start. Który rodzaj wykorzystujemy tworząc zdanie w czasie przeszłym dokonanym? "Pszczółka Start wygrał" czy "Pszczółka Start wygrała"?


Z góry dziękuję.

Rzecz nie dotyczy odmiany, lecz składni nazw klubów. Istotnie, obecnie nazwy te składają się z wielu członów, co przysparza problemów. Dodatkowym kłopotem jest to, że oprócz nazw oficjalnych (np. Cerrad Enea Czarni Radom, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, PGE Skra Bełchatów) w użyciu są nazwy zwyczajowe, powstałe na ogół w wyniku redukcji całości do dwóch członów (Czarni Radom, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Skra Bełchatów). Zawsze jednak za element nadrzędny uznaje się ten, który występuje w nazwie jako pierwszy, i to z nim uzgadniamy formę orzeczenia (i ewentualnych przydawek). A zatem (tu nie mamy wątpliwości): Projekt Warszawa wygrał mecz, Pszczółka Start wygrała. Podobnie zachowują się nazwy bardziej rozbudowane: Czarni Radom wygrali(ale jeśli użyjemy pełnej formy, to: Cerrad Enea Czarni Radom wygrał mecz).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!