Odmieniamy Skurpie

Szanowni Państwo,

na jednym z forów internetowych rozgorzała ostatnio dyskusja na temat prawidłowej odmiany nazwy wsi Skurpie. Otóż pytanie dotyczyło miejscownika, czyli Co słychać w Skurpiu czy w SkurpiachW Skurpiu sugerowałoby, że nazwa stoi w liczbie pojedynczej i pochodzi prawdopodobnie od pruskiego nazwiska. Z drugiej strony część widzi analogie do nazwy regionu  Kurpie i dlatego obstaje przy odmianie w liczbie mnogiej.

Serdecznie pozdrawiam

Szanowna Pani,

kodyfikację nazw miejscowych zawiera Obwieszczenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. Z dokumentu tego się dowiadujemy, że dopełniacz nazwy Skurpie ma postać Skurpia. A zatem jest to nazwa rzeczownikowa w rodzaju nijakim, w liczbie pojedynczej: To Skurpie jest piękne. Odmieniamy ją następująco:

M. (to) Skurpie

D. (tego) Skurpia

C. (temu) Skurpiu

B. = M.

N. (tym) Skurpiem

Ms. (o tym) Skurpiu.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski