Odsłowniki

Szanowni Państwo,

mam pytanie dotyczące odsłowników.

Do tej pory zawsze klasyfikowałam je jako rzeczowniki odczasownikowe.

Zauważyłam jednak, że niektóre z nich występują jako niezależne formy słownikowe (np. "mieszkanie", "jedzenie" itp.).

Czy normy dotyczące takiego przechodzenia od odsłowników do niezależnych rzeczowników są gdzieś określone, czy też jest to proces ciągły, a kwestia klasyfikacji tych form - niejednoznaczna?

Czy znajdę gdzieś listę takich zleksykalizowanych odsłowników?

Szanowna Pani,

słowa mieszkanie i jedzenie (a także wielu innych, np. pranie czy ogrodzenie) wykształciły nowe znaczenia, niezależne już bezpośrednio od znaczeń czasowników, od których pochodzą. Obecnie są to rzeczowniki wieloznaczne, np. jedzenie to czynność jedzenia (1) oraz to, co się je (2). Na ogół podstawą wyodrębnienia nowych znaczeń jest metonimia (czyli relacja styczności). Nabywanie nowych znaczeń jest zjawiskiem częstym w języku. Nie regulują tego żadne normy, jest to proces ciągły; nic mi nie wiadomo o liście takich zleksykalizowanych rzeczowników odczasownikowych.

Z poważaniem

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski