Pisownia nazw odmian roślin uprawnych

Będę wdzięczna za odpowiedź na pytanie, jaka jest poprawna pisownia odmian owoców: truskawka Rumba, czy truskawka rumba, czy truskawka "Rumba", czy też truskawka "rumba"? Odmian truskawek jest mnóstwo; ciekawie też przedstawia się na przykład odmiana Albion...

Pozdrawiam serdecznie

Justyna W.

Nazwy odmian roślin uprawnych (użytkowych, tzw. kultywarów) zapisuje się od wielkich liter, por. np. pszenica Marquis, ziemniak Dar. Tak samo postępujemy w wypadku kultywarów truskawek, por. np. truskawka Rumba, truskawka Sonata, truskawka Królowa Luiza. W tekstach specjalistycznych nazwy kultywarów są dodatkowo umieszczane w cudzysłowie apostrofowym, np. truskawka ‘Capri’, truskawka ‘Laxton’s Utylity’.

Adam Wolański