Posuwista wypowiedź

Dzień dobry,

chciałam się dowiedzieć, czy można połączyć wyrazy posuwisty i wypowiedź. Mając całą świadomość tego, że posuwisty może być krok w tańcu, a nie mowa. Jednak używając tego np. w tekście piosenki, wierszu (nie wzorcowo) - mając na myśli, że wypowiedź jest ta płynna. Czy jest to już przesada i będzie to kardynalny błąd?

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

oczywiście, może Pani stworzyć wyrażenie posuwista wypowiedź, lecz może ono zostać uznane za dziwne i nie zyskać akceptacji, gdyż posuwistość jest cechą ruchu. Odradzałabym, ale być może w utworze poetyckim użycie takiej metafory jest uzasadnione sensem, który się jej nadaje.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski