Przecinek przed jeśli nie

Szanowni Językoznawcy!

Mam problem z następującym zdaniem: Fanom serialu zwyczajnie należy się, jeśli nie kilka kolejnych sezonów, to przynajmniej podsumowujący całość odcinek specjalny. A konkretnie – z przecinkiem przed jeśli. Czy faktycznie powinien tam być? Jakieś to jeśli inne tutaj niż zazwyczaj, a z drugiej strony bez przecinka wygląda to dziwnie.

Pozdrawiam,

Anna

Szanowna Pani,

przed jeśli (a właściwie: przed jeśli nie) w zacytowanym zdaniu musimy postawić przecinek. Nie wprowadza ono tu zdania podrzędnego (jak np. w zdaniu Pójdę na basen, jeśli będę się dobrze czuła), dlatego zapewne uznała je Pani za „inne niż zazwyczaj”. Wyrażenie jeśli nie..., to... stanowi konstrukcję mówiącą o tym, że sytuacja wprowadzona elementem to... stanowi niejako minimum tego, co zostało wprowadzone za pomocą jeśli nie... .

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski