Przecinek przed zdaniem podrzędnym

Czy należy postawić przecinek przed który w zdaniach: a) Powiedz mi(,) którą bluzkę wybierasz? b) Czy możesz dać mi znać(,) o której godzinie wyjeżdżasz?

W przytoczonych zdaniach należy postawić przecinek przed zaimkiem który, gdyż wprowadza on zdania podrzędne. W pierwszym zdaniu nie należało za to stawiać znaku zapytania na końcu, ponieważ nie ma ono charakteru pytającego (elementem nadrzędnym jest powiedz, czyli forma wprowadzająca zdanie oznajmujące).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski