Przydawka przymiotna odnosząca się do dwóch rzeczowników

Dzień dobry,

czy jest jakaś zasada dot. zaimków odnoszących się do dwóch rzeczowników? Tzn. Przyniosłem mój kamień i liść (czy należy powtórzyć mój przy słowie liść?)

Zasada dotyczy przydawki określającej dwa lub więcej rzeczowników. W przywołanym w pytaniu przykładzie zaimek dzierżawczy mój pełni właśnie funkcję przydawki.

Jeśli rzeczowniki występują w liczbie pojedynczej (w szczególności mają różny rodzaj gramatyczny), przydawkę przymiotną należy raczej powtórzyć, zwłaszcza w języku pisanym. Jedna przydawka może określać różnorodzajowe rzeczowniki w liczbie mnogiej, jeśli nie zmniejsza to jednoznaczności wypowiedzi, por. np. moje kamienie i liście.

Adam Wolański