Rodzaj Bielska-Białej

Dzień dobry,

koleżanka z pracy zapytała mnie, czy jeśli chce powiedzieć, że miasto Bielsko-Biała jest piękne bez użycia słowa  miasto to:

- powinna powiedzieć: „Bielsko-Biała jest piękna.”

- powinna powiedzieć: „Bielsko-Biała jest piękne”

Różne słowniki podają inny rodzaj tej miejscowości, skąd pojawiają się problemy. Taki sam dylemat występuje w mieście Skarżysko-Kamienna.

Z góry dziękuję za rozwiązanie tego problemu. :)

Szanowna Pani,

dwuczłonowe nazwy miejscowości mają rodzaj właściwy pierwszemu członowi. A zatem i Bielsko-Biała, i Skarżysko-Kamienna są rodzaju nijakiego.

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski