Słowo dzień w datach

 

Słowo dzień w datach

13.10.2021

Szanowni państwo,

Proszę o poradę, w jaki sposób poprawnie zapisać w piśmie urzędowym odpowiedź, używając zwrotu zawierającego datę. Czy poprawne jest użycie sformułowania:  od dnia 1 października 2021 r., czy raczej należy zapisać  od 1 października 2021 r.? Czy należy napisać:  w związku z pismem z dnia 1 października,  czy  w związku z pismem z 1 października? Czy użycie słowa  dnia w tym miejscu nie jest masłem maślanym?

Z poważaniem

Agnieszka Kowal

Szanowna Pani,

w pismach urzędowych standardowo stosuje się słowo dzień w zdaniach zawierających datę – należy to do szablonu języka urzędowego. Choć więc w wyrażeniu w związku z pismem z dn. 1 września br. jest pewna nadmiarowość, to wyraz dzień może (a nawet powinien) się tam znaleźć. W tekstach należących do stylu potocznego czy nienacechowanych stylistycznie tego typu sformułowania już jednak rażą.


Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!