Słowo dzień w datach

Szanowni państwo,

Proszę o poradę, w jaki sposób poprawnie zapisać w piśmie urzędowym odpowiedź, używając zwrotu zawierającego datę. Czy poprawne jest użycie sformułowania:  od dnia 1 października 2021 r., czy raczej należy zapisać  od 1 października 2021 r.? Czy należy napisać:  w związku z pismem z dnia 1 października,  czy  w związku z pismem z 1 października? Czy użycie słowa  dnia w tym miejscu nie jest masłem maślanym?

Z poważaniem

Agnieszka Kowal

Szanowna Pani,

w pismach urzędowych standardowo stosuje się słowo dzień w zdaniach zawierających datę – należy to do szablonu języka urzędowego. Choć więc w wyrażeniu w związku z pismem z dn. 1 września br. jest pewna nadmiarowość, to wyraz dzień może (a nawet powinien) się tam znaleźć. W tekstach należących do stylu potocznego czy nienacechowanych stylistycznie tego typu sformułowania już jednak rażą.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski