Stopnie i tytuły naukowe w Polsce

Stopnie i tytuły naukowe w Polsce

24.01.2023
24.01.2023

Dzień dobry, uprzejmie proszę o odpowiedź czy błędem jest użycie terminu „tytuł naukowy” w przypadku doktora lub doktora habilitowanego. Ustawa co prawda wskazuje, że doktor i doktor habilitowany to stopnie naukowe, ale bardzo często używane jest dla nich pojęcie „tytuł naukowy”.

Pozdrawiam

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2018 r. w Polsce są dwa stopnie naukowe – doktora i doktora habilitowanego. Tytuł naukowy jest jeden i jest to tytuł profesora. Jak słusznie zauważyła korespondentka Poradni, pojęcia te są często mylone. Najczęściej dotyczy to sytuacji, w których uzyskane doktoraty i habilitacje określa się mianem tytułów naukowych. Należy to uznać za błąd leksykalno-semantyczny.

Nie będzie natomiast zawierała błędu wypowiedź, w której będziemy się posługiwali samym rzeczownikiem tytuł (bez przymiotnika naukowy), ponieważ pojęcie to jest bardzo szeroko definiowane: ‘zdobyta, uzyskana godność, zdobyty, uzyskany stopień naukowy, zawodowy; także: zajmowane stanowisko, pełniona funkcja, pełniony urząd’, por. tytuł inżyniera, lekarza, doktora, profesora itd.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego