Szacunek do samego siebie

 

Szacunek do samego siebie

12.10.2021

Szanowni Państwo,

zwracam się z prośbą o wyjaśnienie stosowania zapisu zaimków mój, nasz małą literą. Mnie wydaje się to oczywiste, że jedyny poprawny zapis jest małą literą, natomiast mój kolega z pracy uważa, że poprawna pisownia jest dużą literą i świadczy o szacunku do samego siebie. Proszę o rozwianie jego wątpliwości.


Z wyrazami szacunku

Barbara Matusiak

Szanowna Pani,

pisownia zaimków nasz, mój od wielkiej litery – ostatnio bardzo rozpowszechniona – nie tylko jest niepoprawna, lecz także niestosowna. Polskie reguły etykietalne każą honorować rozmówcę (stąd pisownia: Ty, Twój, Wy, Wasz), a umniejszać siebie (na co wskazuje np. konwencja odpowiadania na podziękowania: Naprawdę, drobiazg; Nie ma o czym mówić itd.). Dlatego pozostałabym przy tradycyjnym zapisie: mój, nasz, a szacunek do samego siebie wyrażała w inny sposób.


Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!