Szuria

Dzień dobry!

Ostatnio często w mediach pojawia się słowo szuria. Dotyczy zwykle ludzi o skrajnych, niezbyt mądrych poglądach. Czy używając tego słowa, porównujemy tych ludzi do osób chorych psychicznie, czy po prostu ich bez kontekstu obrażamy?

Szuria to dość nowe słowo, odnoszące się do osób uważanych za niezrównoważone, mające skrajne poglądy. Oprócz niego istnieje szur– „pojedynczy egzemplarz” zbiorowości nazwanej szurią. Wyrazy te niewątpliwie przywołują na myśl potoczny przymiotnik szurnięty oznaczający właśnie takiego człowieka. Ten z kolei był odnoszony także do osób chorych psychicznie lub w pewien sposób odbiegających od normy pod względem psychicznym. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy ktoś, kto współcześnie nazywa innych ludzi szurią, odwołuje się do skojarzeń z zaburzeniami psychicznymi, czy też po prostu (a może raczej: „po prostu”?) wyraża swoje negatywne emocje wobec tych, którzy jego zdaniem nie mieszczą się w jakiejś normie.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski