Szyk zaimków

Zastanawiam się, jaki jest szyk w zdaniu zaimka nas. Czy może występować przed czasownikiem? Ogólnie proszę mi powiedzieć, czy istnieje reguła dotycząca szyku zaimka w zdaniu. Wiem, że  zaimki rzeczowne mogą występować na początku zdania, np. On tu jest.

Nie ma ścisłych reguł dotyczących szyku zaimków (oprócz tej, że się nie powinno stać na końcu zdania). Za szyk neutralny uznaje się taki, w którym na początku występuje podmiot, potem orzeczenie, potem dopełnienia, natomiast pozycja okoliczników zależy od innych czynników (od kontekstu zdaniowego), np. Wczoraj Janek zaprosił nas do kina. Zmiana pozycji zaimka nas sprawi, że na ten wyraz padnie akcent zdaniowy (że zostanie zaakcentowana treść, iż chodzi o nas, a nie np. o was czy o nich), por. Nas wczoraj Janek zaprosił do kina

Wczoraj Janek zaprosił do kina nas, Wczoraj nas Janek zaprosił do kina

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski