W jakim rodzaju do kobiety?

Dzień dobry,

w nawiązaniu do porady Do kobiety – w rodzaju żeńskim: mam wrażenie że problem dotyczy nadużywania formy bezosobowej przejętej z języka angielskiego, gdzie użycie drugiej osoby odpowiada polskiej formie bezosobowej z zaimkiem się. Takie zjawisko obserwuję u młodszego pokolenia. W przytoczonym przykładzie dawniej powiedziano by To tak, jakby się było w jakimś kabarecie. Druga osoba nie jest odczuwana jako bezpośredni zwrot do rozmówcy, stąd więc może mówiący nie różnicuje rodzaju?

Łukasz

Szanowny Panie,

istotnie, w zdaniu przywołanym przez autorkę pytania, którego dotyczyła wspomniana porada, opozycja rodzajowa może być neutralizowana, co oznacza, że nadawca nie odbiera go jako skierowanego do mężczyzny. Czasem też nadawcy tego typu zdań używają formy 2. osoby liczby pojedynczej, mimo że nie są z rozmówcą na „ty”. Stosowanie tej formy w rodzaju męskim w relacjach z jakichś wydarzeń, w różnego rodzaju opowieściach było kiedyś dość skonwencjonalizowane (i to jeszcze zanim polszczyzna zaczęła ulegać wpływom języka angielskiego). Jednak – jak wynika z listu czytelniczki – skoro nie czuje się ona dobrze z tym, że jej chłopak się do niej zwraca w ten sposób, to należy go zachęcać do zapewnienia jej większego komfortu w komunikacji.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski