Wielka litera ze względów uczuciowych

Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie do zaimka „ci”. Jako forma grzecznościowa „ci” pisze się się dużą literą, np. „Mam nadzieję, że Ci się podobało”. Jednak co ze zwykłą, koleżeńską konwersacją przez komunikator, gdzie zasady pisowni nie są jasno uregulowane, a język jest bardzo potoczny. Na przykład „Siema stary, podobał ci się ten film?”. Czy zaimek „ci” nadal powinien być zapisany dużą literą?

Reguła związana z użyciem wielkiej litery w opisanej w pytaniu sytuacji wynika przede wszystkim z tego, czy adresat naszych słów jest bliską nam osobą i poprzez wielką literę w odnoszącym się do niego zaimku chcemy okazać mu swoje uczucia i/lub poważanie. Sprawą wtórną jest to, czy korespondencja ma charakter prywatny, czy oficjalny, czy kanał komunikacyjny jest fizyczny, czy elektroniczny, w końcu także czy tekst jest napisany w stylu podniosłym, czy też kolokwialnym.

Na koniec trzeba nadmienić, że reguły o użyciu wielkiej litery ze względów uczuciowych i grzecznościowych mają charakter fakultatywny. To my – jako nadawcy korespondencji – decydujemy, czy i w jakim zakresie się do nich stosować. Na nas też spadną konsekwencje z takich bądź innych wyborów.

Adam Wolański