Zasys

Szanowni Państwo,

pragnę się dowiedzieć, czy za poprawne uważa się określenie „zasys” (w odniesieniu do siły zasysania lub nazwy przedmiotu zasysającego).

Z wyrazami szacunku,

Alicja Wierzbicka

Szanowna Pani,

o poprawności danego słowa decyduje wiele czynników, między innymi to, czy zyskało ono aprobatę społeczną. Przeglądając strony internetowe pełne ogłoszeń o sprzedaży zasysów, można utwierdzić się w przekonaniu, że nazwa zasys już się utrwaliła i w środowisku, któremu jest potrzebna, jest aprobowana.

Oczywiście, dobrze jest, jeśli nowo utworzona nazwa jest zgodna z polskim systemem słowotwórczym – a zasys jest. Została utworzona od czasownika zasysać w taki sposób jak zapis od zapisać, cios od ciosać czy wypis od wypisać.  Powstałe w ten sposób rzeczowniki należą do bardzo różnych kategorii semantycznych: są miedzy innymi nazwami czynności (popis), rezultatów czynności (wypis). Zasys w znaczeniach, które Pani podała, da się zaklasyfikować do tych kategorii.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski