Bitwa

W Encyklopedii PWN znalazłem taki oto fragment artykułu hasłowego Beresteczko: „miejsce zwycięskiej bitwy wojsk polskich pod dowództwem króla Jana II Kazimierza nad wojskami kozacko-tatarskimi pod dowództwem B. Chmielnickiego i chana Islama Gireja”. Czy sformułowanie zwycięska bitwa wojsk X nad wojskami Y jest poprawne?

Istotnie, w przywołane wyrażenie wkradła się usterka składniowa. Jak wiadomo, wyrażenie „nad + rzeczownik w narzędniku” określa słowa zwyciężyć, zwycięstwo (wojska X zwyciężyły nad wojskami Y w bitwie), natomiast rzeczownik bitwa wymaga określenia w postaci „rzeczownik w dopełniaczu + z + rzeczownik w narzędniku” (bitwa wojsk X z wojskami Y). Zdanie powinno zatem brzmieć: „miejsce bitwy wojsk polskich z wojskami kozacko-tatarskimi, zwycięskiej dla tych pierwszych”.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski