Burgas

Szanowni Państwo,

czy nazwa Burgas powinna się zawsze odmieniać? W opublikowanych na stronie „Zasadach pisowni i interpunkcji” widnieje informacja, że jak najbardziej powinniśmy, ponieważ jest to nazwa słowiańska. Pochodzenie tego słowa jednak słowiańskie nie jest (jest greckie, łacińskie lub trackie). Dodatkowo WSO, który zdaje się być tą samą publikacją, mówi o tym, że może być nieodmienne lub odmienne.

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Szanowny Panie,

nazwa Burgas, zgodnie z kodyfikacją zawartą w WSO, nie musi się odmieniać. Jak można sądzić na podstawie NKJP, zdecydowanie częstsza jest praktyka pozostawiania jej w postaci nieodmienionej – na kilkadziesiąt użyć w różnych formach przypadkowych tylko w jednym pojawiła się w formie nierównej mianownikowi (do Burgasu), pozostałe to: do Burgas, w Burgas, na północ od Burgas itd.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski