Gra na fenderze

Dzień dobry,

czy nazwy gitar w zdaniach typu: "Gra na Fenderze. Kupił nowego Ibaneza. Zachwycił go stary Gibson Les Paul" powinny być zapisywane wielką, czy małą literą?

Z poważaniem

Tomasz Wschodni

Przytoczone konteksty zdaniowe wskazują na to, że mamy do czynienia z nazwami konkretnych egzemplarzy określonych wyrobów, a nie z nazwami marek. W takich wypadkach nazwy tego rodzaju traktowane są jak wyrazy pospolite i zapisywane od małych liter:

Gra na fenderze, ale: Gra na gitarze elektrycznej marki Fender Stratocaster.

Adam Wolański