Leah

Dzień dobry,

bohaterka tłumaczonej przeze mnie książki ma na imię Leah. Jak je odmieniać. Zwrócił się do Leah? Do Lei? Nie mogę spolszczyć imienia, ale niedodmienione zgrzyta w tekście.

Pozdrawiam serdecznie

Dorota

Żeńskie imiona zakończone na nieme h w zasadzie się nie odmieniają. Na pewno pozostają niedeklinowane w tekstach pisanych, jednak w tekście mówionym mamy naturalną skłonność do traktowania ich jak typowe rzeczowniki żeńskie, gdyż w wymowie są zakończone na [a]. A zatem w powieści będzie Pani musiała się jednak napisać: Zwrócił się do Leah, co zapewne czytelnicy odtworzą jako „Zwrócił się do Lei”. Tak są bowiem używane nazwy: Sarah (Palin), Kayah czy Hannah (Arendt).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski