Nie pij nic

Szanowni Państwo,

w poczekalni jednej z przychodni medycznych, w punkcie pobierania krwi, znalazłem na ścianie zalecenie dotyczące przygotowania się do pobrania:  Nie jedz i nie pij nic oprócz wody. Cały czas mam wrażenie, że to powinno brzmieć:  Nie jedz i nie pij  niczego oprócz wody. Proszę o komentarz, która forma jest poprawna.

Z wyrazami szacunku,

Krzysztof G.

Poprawne są obie formy. Zaimek nic bowiem  w dopełniaczu może przybrać nie tylko formę niczego, lecz także (równą biernikowi) nic.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski