Niger, nigerski

 

Niger, nigerski

28.09.2021

Szanowna Redakcjo,

intryguje mnie państwo Niger, a ściślej przymiotnik, który mógłby być od niego utworzony. Na nieszczęście Nigru, na mapie świata istnieje Nigeria, więc coś jest nigeryjskie. Co dzieje się z biednym Nigrem? Nie spotyka się raczej formy: "nigryjski". Przecież zdanie: rząd nigryjski został stworzony, zdaje się być dorzeczne i poprawne. Czy zatem pozostaje nam posługiwać się obejściami typu: rząd Nigru się ukonstytuował? Jak rzecz z tym Nigrem się przedstawia?

Jarek z Lublina

Przymiotnikiem od nazwy afrykańskiego państwa Niger jest słowoforma nigerski. Przymiotnik ten notuje m.in. Jan Grzenia w swoim Słowniku nazw własnych (Warszawa 1998, WN PWN). Wyraz ten jest dość powszechnie spotykany w uzusie, por. np.

Nigerski rzecznik policji Adily Toro poinformował, że w stolicy zniszczono 45 kościołów, pięć hoteli, 36 punktów z napojami, jeden sierociniec i jedną szkołę chrześcijańską.

Wybuch epidemii cholery w południowym Nigrze pozbawił już życia 12 osób i zaraził 201 – poinformował nigerski resort zdrowia.

Od upadku libijskiego reżimu Muammara Kadafiego dochodzi do starć wojsk Nigru z przemytnikami broni z sąsiedniej Libii – powiedział w piątek nigerski prezydent Mahamadou Issoufou.

W wyborach parlamentarnych, które odbywały się w tym samym czasie, rządząca Nigerska Partia na rzecz Demokracji i Socjalizmu (PNDS-Tarayya) zapewniła sobie 80 mandatów w 171-osobowym parlamencie.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!