Om, bar

Czy odmienia się jednostki: om, bar?

W szkole mnie uczono, że akurat takich się nie odmienia (w odróżnieniu od pełnych wersji np. wolt), tzn. jak w tekście mam, że pompa jest dostosowana do ciśnienia 700 bar, to tego nie zmieniam, natomiast korektor usilnie po mnie poprawia na barów.

Korektor postępuje słusznie. Nazwy jednostek om, bar odmieniają się tak jak inne rzeczowniki. Nie ma powodu, by ich nie odmieniać.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski