Palindromowy czy palindromiczny?

Szanowni Państwo,

chciałbym zapytać, jak brzmi poprawnie utworzony przymiotnik od rzeczownika „palindrom”. „Palindromowy” czy „palindromiczny”? Spotkałem się bowiem z co najmniej dwoma terminami, które używają obu tych form. Np. w genetyce: „sekwencja palindromowa” oraz w matematyce: „liczby palindromiczne”. Czy w związku z powyższym powinienem przyjąć, że obie te formy są poprawne i równoważne?

Pozdrawiam

Karol Szewczyk

Szanowny Panie,

oba przymiotniki są poprawnie utworzone, a zatem ani genetycy, ani matematycy nie popełniają błędu. O poprawności danego terminu decyduje zresztą nie tylko jego zgodność z normą słowotwórczą (a pod tym względem nie mamy zastrzeżeń), lecz także zakorzenienie w systemie terminologicznym danej dziedziny. Inaczej mówiąc, jeśli przymiotniki palindromowy i palidromiczny są akceptowane przez specjalistów, to znaczy, że są poprawne.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski