Pomijając fakt, że...

Zdania z nie wspominająlub pomijając  uważam za nielogiczne. Jaki cel ma stwierdzenie, że nie wzmiankuje się o czymś, a zaraz potem przytacza się informację, która według autora powinna pozostać bez znaczenia?

„Pomijając fakt jak bardzo mnie tu nie lubicie, to...”

Rzeczywiście, nielogiczne może się wydawać posługiwanie się formułą typu pomijając fakt, że..., nie wspomnę już o... tylko po to, żeby za chwilę wspomnieć o tym, co stanowi dalszą część wypowiedzi. Z tekstologicznego punktu widzenia takie formuły są jednak ważne – ukazują hierarchię elementów tekstu, zapowiadają treść mniej istotną. Jako że mają na ogół szablonową formę (ich repertuar jest w zasadzie zamknięty), są dla odbiorcy czytelnym sygnałem pojawienia się mało ważnej treści.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski