Zdobyć na

Szanowni Państwo,

coraz częściej widzę w mediach wyrażenie „zdobyć coś na kimś” (np. „zdobyty na Rosjanach czołg”). Czy jest ono poprawne? Mnie trochę razi (z powodu przyimka „na”). Spotkałam się jednak z opinią, że taka konstrukcja pojawia się w literaturze o tematyce historycznej. Być może więc jest to poprawne wyrażenie z „terminologii” historycznej, które „przeszło” do języka codziennego.

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

zwrot zdobyć coś na kimś jest poprawny i stosowany od dawna, w różnych typach tekstów. Poniżej przykłady znalezione w Narodowym Korpusie Języka Polskiego:

Punktem oparcia dla Anglików był Kraj Przylądkowy, zdobyty na Holendrach w 1806 r. [...] (J. Pajewski, Historia powszechna 1871–1918, 1967),

Łup zdobyty na wrogach był ogromny. (Z. Kosidowski, Opowieści biblijne, 1963),

Na rozoranym, porośniętym kępami ostów kopcu, gdzie jeszcze niedawo [sic!] tkwił zdobyty na Jordańczykach rosyjski czołg z wojny 1967 r., mieszkańcy obu osiedli ustawili pikietę protestacyjną.(E. Barbur, Początki palestyńskiej samorządności na Zachodnim Brzegu, „Gazeta Wyborcza”, 20.10.1995 r.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski