amerykan

Dzień dobry,

proszę o odpowiedź, czy nazwa ciastka "Amerykan" jest poprawna (źródło: https://www.lidl.pl/pl/p/nowosci/amerykan/p125369).

Z poważaniem,

Adam Wiśniewski

Rzeczownik amerykan od dawna jest używany w polszczyźnie. W słowniku pod redakcją W. Doroszewskiego znajdziemy aż pięć jego znaczeń: 1) ‘rodzaj powozu’; 2) ‘rodzaj gry w bilard’; 3) ‘gatunek ziemniaków’; 4) (gwarowo) ‘pług’; 5) ‘rodzaj jachtu’. We współczesnej polszczyźnie mianem amerykanów określa się ‘duże, okrągłe ciastka z ciasta ucieranego oblane lukrem lub czekoladą’. We wszystkich powyższych znaczeniach przywołany wyraz – jako pospolity – zapisujemy od małej litery. Na stronach sklepu internetowego pisownia wielką literą wynika z tego, że jedno- i wielowyrazowe nazwy produktów są tam traktowane jako równoważniki zdania i zapisywane od wielkiej litery.

Adam Wolański