co druga osoba

Szanowni Państwo,

mam problem ze zwrotem „co druga”, np. w zdaniu: „co druga osoba klaskała, a [inni/ pozostali/ druga połowa?] tupała”. Jak nazwać te pozostałe osoby, które tupały? Zdanie „co druga osoba klaskała, a pozostała połowa tupała” brzmi według mnie niepoprawnie. Jeśli napiszę zaś, że „jedna połowa klaskała, a druga tupała”, to nie będzie to samo – chodzi konkretnie o to, że np. parzyste osoby wykonywały jedną czynność, a nieparzyste drugą.

Z góry dziękuję za pomoc.

Z poważaniem

Określenia typu: co drugi (w jakiejś ogólnej zbiorowości) bądź połowa osób rzeczywiście nie oddadzą w sposób precyzyjny tego, że ściśle naprzemiennie jedna osoba klaskała, a druga – tupała. Wystarczy jednak doprecyzować okoliczności tych działań, aby zdanie oddawało zamierzony sens. Być może opisywane osoby stały w szeregach lub siedziały w rzędach i wzmianka o tym fakcie uczyni zdanie precyzyjniejszym, por. np. co druga osoba w każdym rzędzie (szeregu) klaskała, a pozostałe – tupały.

Adam Wolański