dziesiątka

Czy poprawny jest zapis „strzał w 10” jako „strzał w dziesiątkę”? Czy „10” może zastąpić rzeczownik „dziesiątka”, czy zastępuje on tylko liczebniki (dziesięć, dziesiąty)?

Zasadniczo zapis cyfrowy odpowiada liczebnikom. W uzusie można oczywiście także znaleźć zapis cyfrowy numerów, które – w sensie gramatycznym – są rzeczownikami. Zazwyczaj takie zapisy cyfrowe są ujęte w cudzysłów i nie pojawiają się w tekstach beletrystycznych, np.

  • Dojechał „20” (= dwudziestką, ‘tramwajem linii dwadzieścia’) aż do pętli.
  • Narzędziem zbrodni był dwustrzałowy derringer, magnum „44” (= czterdziestkaczwórka, ‘magnum kaliber 0,44 cala’).

W haśle reklamowym, nagłówku itp. także moglibyśmy dopuścić zapis typu: Strzał w „10” (= dziesiątkę). Zapisy tego rodzaju są bardzo „poręczne”. Jednak już w tekście beletrystycznym, narracyjnym konieczny byłby zapis słowny, np. Długo mierzył do tarczy. W końcu nacisnął spust. Utrafił w samą dziesiątkę.

Adam Wolański