liczba i ilość

Dzień dobry,

czy zasada podziału na rzeczowniki policzalne i niepoliczalne w języku polskim już nie istnieje? Wciąż spotykam się z określeniami: „ilość drzwi”, „ilość uczniów”...

Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź.

Agata Lipkowska

Szanowna Pani,

zasada, o której Pani pisze w swoim pytaniu, obowiązuje w normie wzorcowej współczesnej polszczyzny. W normie użytkowej (potocznej) rzeczownik ilość może być również odnoszony do obiektów policzalnych, por. np. ilość dzieci, ilość wybudowanych domów (w normie wzorcowej tylko: liczba dzieci, liczba wybudowanych domów). Jeśli zatem przywołane w pytaniu wyrażenia występują wyłącznie w komunikacji nieoficjalnej, nie można tego uznać za błąd.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański