pavlova

Jak poprawnie zapisać nazwę słynnego tortu bezowego? Pawłowa? Pavlova? pawłowa? pavlowa?

Serdecznie dziękuję

D.

Mimo że nazwa deseru pochodzi od nazwiska rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej, to sam deser i towarzysząca mu nazwa ma rodowód australijsko-nowozelandzki. Wyraz nie został jeszcze spolszczony na polskim gruncie, więc zapiszemy go zgodnie z anglojęzycznym oryginałem, czyli pavlova. Jako że mamy do czynienia z nazwą pospolitą konieczne jest użycie małej litery.

Adam Wolański