pół tuzina

Chciałabym prosić o wskazanie prawidłowego sposobu odmiany wyrażenia pół tuzina. Np. jeśli przestępcy uciekają przed sześcioma policjantami, to uciekają przed połową tuzina, czy może przed pół tuzinem policjantów?

Z góry dziękuję!

Liczebnik pół jest nieodmienny, a towarzyszący mu wyraz zawsze występuje w dopełniaczu. Przestępcy zatem uciekają przed pół tuzina policjantów, są gonieni przez pół tuzina policjantów, boją się pół tuzina policjantów, myślą o pół tuzina policjantów itd. Forma przed połową tuzina policjantów jest poprawna, jednak połowa nie jest formą odmiany liczebnika pół, lecz odrębnym wyrazem.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski