pytanie, a nie zapytanie

Dzień dobry.

Chciałabym się dowiedzieć, czy powinno się mówić "dzwonię do Ciebie z zapytaniem," ,czy raczej "dzwonię do Ciebie z pytaniem". Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

Zapytanie to forma nacechowana stylistycznie. W oficjalnym tekście powiemy i napiszemy np. wystąpił z zapytaniem poselskim. W odmianie potocznej języka – a takiego kontekstu sytuacyjnego dotyczy przytoczone w pytaniu wypowiedzenie – musimy się posłużyć formą neutralną stylistycznie, a więc powiemy: dzwonię do ciebie z pytaniem.

Adam Wolański