samoograniczający się

Szanowni Państwo,

czy należy używać terminu "samoograniczający", czy też "samoograniczający się"?

z poważaniem

Anna Nowosielska

Od czasowników zwrotnych tworzone są w polszczyźnie w toku odmiany tzw. odsłowniki (rzeczowniki odczasownikowe) oraz imiesłowy przymiotnikowe czynne z zaimkiem zwrotnym się, por. np. samofinansować się (ekon. ‘finansować swoją działalność i rozwój z własnych środków’) → samofinansowanie się, samofinansujący się. Forma samoograniczający się nie będzie zatem błędem, por.

Samoograniczający się gen.

Samoograniczający się katastrofizm i inne szkice o myśli rosyjskiej.

Choroba ma przebieg samoograniczający się i ustępuje u większości chorych w ciągu 2–3 miesięcy.

Klinicznie zakażenie zwykle przebiega jako ostra biegunka i ma samoograniczający się charakter.

Adam Wolański