czasownik na końcu

Proszę o odpowiedź, które zdanie jest poprawne: "Jak to bywa podczas kontroli..." czy "Jak to podczas kontroli bywa..."? Udostępniłam dzisiaj na Facebooku nagranie, na którym koza wskoczyła na jadący powoli samochód. Nagranie miało zabawny tytuł " Kontrola drogowa". Jeden z moich znajomych stwierdził, że namolny jest ten kontroler, na co odpisałam: "Jak to bywa podczas kontroli...". I zaraz naszła mnie wątpliwość, czy orzeczenie nie powinno być na końcu zdania.

 Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

obie wersje są poprawne. Formuła Jak to… bywa jest dość szablonowa – pojawia się na ogół w różnego rodzaju opowieściach (Jak to na wsi bywa, sąsiadki schodziły się na plotki; Jak to często bywa, planów nie udało się zrealizować itd.). Jednak poprawne jest – szczególnie w przytoczonym zdaniu – zastosowanie szyku „orzeczenie + określenie orzeczenia”, gdyż taka konstrukcja jest naturalna w polszczyźnie.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski