(ten) Kędzierzyn-Koźle

Kędzierzyn-Koźle - jaki to rodzaj?

Jaki jest rodzaj pełnej nazwy miasta Kędzierzyn-Koźle? Przymiotnikiem w jakim rodzaju można określić nazwę miasta - żeńskim czy męskim? np. duży Kędzierzyn-Koźle czy duże Kędzierzyn-Koźle.

W przywołanej w pytaniu nazwie własnej geograficznej człon Kędzierzyn odmienia się według wzorca rodzaju męskiego, a człon Koźle według wzorca rodzaju nijakiego. Nazwa – jako całość – ma rodzaj męskorzeczowy. Tak więc przydawka oraz orzeczenie muszą być dostosowane do tego rodzaju gramatycznego, por. np.

Kędzierzyn-Koźle otrzymał 149 770,17 euro.

Dodatkowo Kędzierzyn-Koźle otrzymał specjalną nagrodę przyznawaną przez branżowe wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Adam Wolański