zapoznać się z czymś

Chciałbym zapytać o znaczenie wyrazu zapoznać się w kontekście zapoznania się np. z umową, regulaminem, polityką prywatności. Jeżeli np. przed zawarciem umowy wymagane jest potwierdzenie zapoznania się z nią, w celu korzystania z serwisu internetowego wymagane jest potwierdzenie zapoznania się z regulaminem, to jakie działania należy podjąć jako minimum, żeby móc potwierdzić, że się zapoznało i nie było to kłamstwem? Czy w takiej sytuacji trzeba np.

- przeczytać całą treść ze zrozumieniem,

- przeczytać całą treść,

- przyjąć do wiadomości istnienie danego tekstu.

Pozdrawiam

Szanowny Panie,

moja odpowiedź będzie dotyczyła znaczenia czasownika zapoznać się w języku ogólnym, nie zaś w tekstach prawnych (język prawny bowiem rządzi się swoimi zasadami i nie można do niego przykładać reguł języka ogólnego). „Wielki słownik języka polskiego” pod red. P. Żmigrodzkiego (www.wsjp.pl) definiuje znaczenie zapoznać się następująco: ‘zyskać wiedzę na jakiś temat, obserwując coś lub czytając określony tekst’. Definicja ta dobrze oddaje istotę sprawy – jeśli twórca portalu internetowego wymaga od nas, byśmy zapoznali się z warunkami korzystania z niego, to musimy je przeczytać. Spośród trzech wymienionych przez Pana możliwości właściwa jest zatem ta druga. Pierwsza („przeczytać całą treść ze zrozumieniem”) jest za szeroka (zapoznanie się z czymś nie jest jednoznaczne ze zrozumieniem tego), a trzecia – za wąska (aby się z czymś zapoznać, nie wystarczy przyjąć do wiadomości istnienia tego).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski