zwracanie się po imieniu

Czy w polskiej kulturze w relacji dorosły uczeń-dorosły nauczyciel można zwracać się do siebie po imieniu? Mam na myśli np. lekcje indywidualne, uczeń i nauczyciel są w podobnym wieku (uczeń/kursant, nauczyciel/lektor).

Ja właśnie w ten sposób zwracam się do moich uczniów i oni do mnie też, ale wielu nauczycieli twierdzi, że to niezgodne z polską kulturą, tradycją, że to moda, wpływ kultury anglosaskiej itd. Oczywiście w środowisku np. uniwersyteckim sama wolę formę oficjalną, ale mam na myśli właśnie środowisko szkół prywatnych i nauczanie indywidualne.

Moim zdaniem jak najbardziej zgodne z polską tradycją jest przechodzenie na "ty" dwojga dorosłych ludzi, jeśli oboje wyrażą zgodę. W dyskusji z innymi nauczycielami próbuję zawsze zwracać też uwagę na to, że etykieta językowa i oficjalność/nieoficjalność to nie jest system zero-jedynkowy, jednak nadal jest spora grupa nauczycieli, których moje argumenty nie przekonują.

Szanowna Pani,

nie ma nic złego w przechodzeniu na „ty”, jeśli obie strony tego chcą i między sobą to uzgodnią. Relacja nauczyciela języka obcego z jego uczniem, osobą dorosłą, jest inna niż relacja szkolna – tu obie strony są dorosłe i w pewnym stopniu równorzędne. Jeśli się umówią, że chcą mówić sobie po imieniu, to należy to uszanować.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski