pacha

Czy mogłabym poznać etymologię słowa pacha – czy ma wspólne korzenie z zapachem (jak niektórzy utrzymują)?
Jest nawet rymowanka „Zapachy spod pachy”, która zdaje się świadczyć o genetycznej bliskości tych słów. Wrażenie to jest jednak mylne. Zapach jest pokrewny czasownikowi pachnieć, a jego rozwój etymologowie prześledzili do praindoeuropejskiego czasownika o znaczeniu 'dąć, wiać'. Pacha natomiast ma pochodzenie niepewne, jej pierwotne znaczenie – informuje słownik etymologiczny Wiesława Borysia – to prawdopodobnie 'bok ciała'.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski