palant

palant
20.04.2024
6.12.2001
Szanowni Państwo,
Reaktywowalem z kolegami starą grę w palanta i w związku z tym mam kilka pytań. W odnalezionych przepisach palant oznacza kij do wybijania zwany również bijakiem. W słownikach palant oznacza grę lub obraźliwe określenie człowieka. Jak nazywamy zawodników grających w palanta? Wg analogii do piłka – piłkarze, czyli palanciarze, czy tak jak lekkoatleci, czyli palanci (w słowniku liczba mnoga istnieje w formie: palanty).
Czy jestem Palantem, czy Palanciarzem?
I jak brzmi liczba mnoga. Palanty?
Wszelakie wyjaśnienie związane z moim ukochanym palantem z radościa przyjmę.

Pozdrawiam.
Jacek Pawlak
Palant to nie tylko gra, ale i kij w niej używany – zob. np. trzytomowy Słownik języka polskiego PWN. Palantem nazywa się też obraźliwie człowieka, który zrobił coś głupiego (Inny słownik języka polskiego PWN ilustruje to przykładem: „Jakiś palant zablokował ruch na całej ulicy” i podaje dwa synonimy: bałwan, dureń). Ze względu na to obraźliwe znaczenie graczy w palanta nie nazywalibyśmy palantami. Słowa palanciarz natomiast nie ma w słownikach. Jeśli w istocie funkcjonuje ono jako nazwa amatorów gry w palanta, to chyba potocznie, ze względu na skojarzenia z innymi podobnie brzmiącymi wyrazami, jak: kobieciarz, kanciarz, robociarz, śmieciarz. Najlepiej byłoby zapytać tych, którzy sami grają. Może jest jakiś związek graczy w palanta? Niech Pan wypróbuje którąś z wyszukiwarek internetowych. Będziemy wdzięczni za informacje w tej sprawie.
Mirosław Bańko
  1. 20.04.2024

    Jestem osobą, która od paru lat gra czynnie w palanta, a moja drużyna ma już na koncie szereg sukcesów na Polskiej arenie. Współpracujemy z organizacją „Palant powraca”, która ma na celu szerzenie tego sportu w całej Polsce i na świecie, oraz przywracanie dawnej tradycji tego sportu. Rozwiewając wątpliwości, jak powinno się mówić na osobę grającą w palanta, mogę powiedzieć, że jest to PALANCISTA.

    Justyna Maciejewska
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego