pan Czopek – pana Czopka

Moja koleżanka ma na nazwisko Czopek. Bardzo proszę mi powiedzieć, czy to nazwisko się odmienia, a jeśli tak, to w jaki sposób? Które zdanie będzie poprawne:
Rozmawiam z panem Czopkiem?
Rozmawiam z panem Czopekiem?
Rozmawiam z panem Czopek?
Państwo Czopkowie czy państwo Czopek?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pani wątpliwości biorą się pewnie stąd, że nazwisko pani koleżanki brzmi tak jak nazwa pospolita. Niemniej jednak, gdy mowa o mężczyźnie, powinniśmy je odmieniać: pan Czopek – pana Czopka itd. W liczbie mnogiej nazwisko to też jest odmienne: państwo Czopkowie. Nieodmienne pozostaje tylko w odniesieniu do kobiet: pani Czopek (tradycyjnie pani Czopkowa, ale zwyczaj tworzenia nazwisk odmężowskich dzisiaj zanika).
Znany wszystkim prof. Jan Miodek też ma nazwisko równobrzmiące z nazwą pospolitą i odmienne tak jak nazwisko męża pani koleżanki. Skoro mówimy Miodka (nie Miodeka), to powinno być i Czopka (nie Czopeka).
Mirosław Bańko