pan prezydent

Dzień dobry, czy językowo poprawne jest używanie form pan prezydent, pan premier w sytuacjach innych niż bezpośredni zwrot do adresata? W różnych artykułach notorycznie spotyka się te formy, niejako analogicznie do pani prezydent, pani premier. Osobiście postrzegam dodawanie wszędzie słowa pan jako przejaw pewnej infantylizacji, gdyż dzieci często naucza się, że powinny o dorosłych mówić przykładowo pani nauczycielka, pan bibliotekarz. Czy takie formy z pan są poprawne i zalecane?

Szanowny Panie,

zgadzam się z Panem całkowicie. W polszczyźnie nie ma zwyczaju łączenia słowa pan z nazwą funkcji czy stanowiska w sytuacjach nieuroczystych. Standardowa notka prasowa czy relacja z jakiegoś wydarzenia z udziałem głowy państwa nie powinna zawierać połączeń typu pan prezydent, pan minister. Czym innym są wyrażenia typu pani prezydent, pani minister – w nich słowo pani jest niejako wykładnikiem żeńskości (w sytuacji, w której wykładnika tego brak w rzeczowniku).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski