panaadamowy

Szanowni eksperci,
Jak wygląda przymiotnik utworzony np. od pana Adama (tu akurat chodzi o gazetę Adama Michnika)?
1. panaadamowa
2. Panaadamowa
3. pana-Adamowa
A może zupełanie inaczej? Nie wiem, czy tego rodzaju przymiotniki pisze się wielką czy małą literą? Proszę również o podpowiedź, gdzie mogłabym znaleźć zasady tworzenia podobnych przymiotników.

Agata Gogołkiewicz
Można znaleźć w przepisach ortograficznych przykłady użycia łącznika w wyrazach złożonych, których drugi człon pisany jest wielką literą – takie jak nie-Szekspirowski lub pseudo-Polak. Wydawałoby się więc, że są podstawy do pisowni pana-Adamowy. Zauważmy jednak, że analogia między wyrazami nie-Szekspirowski i pana-Adamowy nie jest pełna, gdyż pierwszy z nich pochodzi od przymiotnika, a drugi od połączenia wyrazowego pana Adama. Skoro zaś inne takie połączenia zawierające nazwę własną tworzą wyraz pochodny bez łącznika i wielkiej litery (np. wewnątrz Niemiecwewnątrzniemiecki), sądzimy, że przymiotnik od pan Adam powinien brzmieć panaadamowy.
Tyle w każdym razie można powiedzieć o tym z punktu widzenia ortografii. Biorąc pod uwagę ponadto względy grzecznościowe – jak również rzadkość samego modelu słowotwórczego i potencjalny oraz na pół żartobliwy charakter wyrazów tworzonych z jego pomocą – nie widzielibyśmy nic złego w pisowni Panaadamowy, mimo że nie jest ona zgodna z ortografią.
Mirosław Bańko