pani Konieczny

Nasza koleżanka Anna wyszła za mąż za pana Koniecznego. Czy mamy odmieniać jej nazwisko? Ze słowników zdaje się wynikać, że należałoby to robić, ale w dowodzie osobistym Anny wpisano Anna Konieczny.
Wpis w dowodzie osobistym sprawia, że Państwa koleżanka musi być panią Konieczny, gdyż odmieniamy tylko te nazwiska żeńskie, które kończą się na -a. Należy stąd wnioskować, iż gdyby pani Anna, przyjmując nazwisko męża, jako podstawową obrała formę Konieczna, jej nazwisko byśmy odmieniali.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski