pani i pani Kęska

 
pani i pani Kęska
27.10.2010
Dzień dobry!
Niedawno wyszłam za mąż i zmieniłam nazwisko na Kęska. Mam ogromny problem z odmianą tego nazwiska. Pracuję w szkole i uczniowie często pytają mnie, jak mają je odmienić, a ja niestety nie znam odpowiedzi. Mój mąż mówi, że się nie odmienia, ale przecież to polskie nazwisko i powinno podlegać odmianie. Proszę o pomoc i wskazanie, w jaki sposób w rodzaju żeńskim, męskim i w liczbie mnogiej odmienimy nazwisko Kęska (mąż Kamil Kęska).
Pozdrawiam
Aldona Kęska
Z nazwiska Pani męża wynika, że ma ono formę rzeczownika, nie przymiotnika (wtedy by było Kamil Kęski), tym samym musi odmieniać się tak jak rzeczowniki. Nieodmienność należy stanowczo wykluczyć, bo nazwiska Polaków z zasady odmieniamy, odstępstwo od tej zasady jest możliwe jedynie w szczególnych i bardzo rzadkich przypadkach.
W razie problemów proszę się posłużyć częściej spotykanymi nazwiskami o identycznym zakończeniu, np. Sroka, Kluska, Pałka, które pochodzą od wyrazów pospolitych, a w liczbie pojedynczej odmieniają się identycznie jak one. Nazwisko Państwa też zresztą pochodzi od wyrazu pospolitego, słowem kęska dawniej nazywano człowieka w przykrótkim odzieniu.
A żeby nie było wątpliwości, podaję wszystkie formy odmiany, wspólne dla obu płci: D. Kęski, CMs. Kęsce, B. Kęskę, N. Kęską, W. Kęsko (forma bardzo rzadka, raczej powiemy pani, panie Kęska!); a w liczbie mnogiej: MW. Kęskowie, DB. Kęsków, C. Kęskom, N. Kęskami, Ms. Kęskach.
Jan Grzenia
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego
404 Not Found

Not Found

The requested URL /floater/see/24 was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.