panie Mieszku

Szanowni Państwo,

jestem pracownikiem szkoły wyższej, w mojej grupie jest student o imieniu Mieszko. Chciałam zapytać, jak się do niego zwracać: „Panie Mieszko” czy „panie Mieszku”? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie

Maria

Jeśli zwracając się do mężczyzny, używamy formy grzecznościowej pan w połączeniu z imieniem, musimy się posłużyć formą wołacza, por. np. panie Adamie, panie Wojciechu. W wypadku imienia Mieszko forma wołacza brzmi: Mieszku. Powiemy zatem: panie Mieszku.

Adam Wolański