państwo Grudowie

Szanowni Państwo!
Dwa lata temu wyszłam za mąż i dotychczas nie dowiedziałam się, jak poprawnie odmienia się moje nowe nazwisko – Gruda. Czy powinniśmy przedstawiać się: Iwona i Sylwester Grudowie, czy też Gruda? A jak będzie w dopełniaczu – Grudów? Jak nazywa się nasza córeczka – Grudówna czy Grudzianka? Mam nadzieję, że może to być potraktowane jako jedno pytanie.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Z poważaniem
Iwona Minakowska-Gruda
Powinni się Państwo przedstawiać jako Iwona i Sylwester Grudowie. W dopełniaczu i bierniku powinno być Grudów.
Nazwiska panieńskie wyszły już prawie całkowicie z użycia, gdyby jednak chcieli Państwo nazywać córkę za pomocą odpowiedniej formy, należałoby powiedzieć Grudzianka (można też jednak zaaakceptować formę Grudówna).
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski