paparazzi

Witam! Bardzo prosiłbym o wyjaśnienie terminu paparazzi. Jakie jest pochodzenie tego słowa? Jak poprawnie się ono odmienia? Słyszałem, że wyraz ten pochodzi od nazwy filmu, który opowiada historię życia fotografa. Wiem tyle, że słowem paparazzi określamy tych, którzy niespodziewanie bądź z ukrycia robią zdjęcia znanym osobom, ale czy poprawne będzie np zdanie: „Dziś zaskoczył mnie paparazzi i zrobił mi serię zdjęć”? Jak w ogóle poprawnie budować zdania z użyciem tego jakże powszechnego słowa? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Słowo paparazzo, w liczbie mnogiej paparazzi, pochodzi z języka włoskiego. Powstało od nazwiska bohatera filmu Felliniego „Słodkie życie” (1960).
W polszczyźnie forma paparazzi – wymawiana [paparacc-i] – jest używana nie tylko w liczbie mnogiej, ale i w pojedynczej, tak więc możemy mówić: jeden paparazzo lub jeden paparazzi, ale tylko dwaj paparazzi. Forma paparazzo jest nieodmienna. Forma paparazzi pozostaje nieodmienna albo odmienia się jak przymiotnik: dwóch paparazzi lub dwóch paparazzich.
Mirosław Bańko